1.  ישראל מייצרת 6.2 טון של פסולת בניין מידי שנה. רק 55% מהפסולת ממוחזרת – אף על פי שבאירופה, השיעור המקובל הוא 70%, ובמדינות כמו גרמניה, 90% מפסולת הבנייה ממוחזרת.

  2. התוצאה היא משבר של פסולת מוצקה: לפי דו״ח מבקר המדינה משנת 2021, כל שנה כ- 180,000 משאיות(!) שופכות פסולת בניין, באופן בלתי חוקי בשטחים הפתוחים ברחבי הארץ. כך מקבלים אזרחי ישראל מפגע בטיחותי ואסון אסתטי וסביבתי.

  3. אותו דו״ח ספר 260 קנסות לשנה בלבד, שהוגשו בגין עבירות אלה. משמעות הדבר היא שהסיכוי שנהג משאית ישליך פסולת ברשות הרבים, ייתפס ויקבל קנס – הוא בערך אחד מתוך אלף.

  4. דינמיקה זו מוגדרת בספרות המקצועית כ״טרגדיה של נחלת הכלל״, בה מפעילים פרטים מקבלים החלטה מחושבת שהעלויות של השלכת הפסולת בשטח משותף, הרבה יותר זולות מאשר הפנמת העלות החיצונית על ידי הטמנה או מיחזור הפסולת בהתאם לחוק. 

  5. זה שנים שקיים מחדל במסגרת פעילות האכיפה של המשרד להגנת הסביבה. למרות שפעמיים ניסו להעביר הצעות חוק בנושא, אף אחת מהן לא התקדמה ממש. כשנבחרתי לכנסת, הגשתי הצעת חוק בניסיון לחדש את המאמצים האלה. אולם, המשרד להגנת הסביבה משך את תמיכתו בחוק בטענה שהצוות שלו כותב חוק אחר. מוזר שזה ייקח שנה עד שמומחי המשרד יסיימו את תהליך הכתיבה.

  6. שיפור המסגרת החקיקתית היא אמנם חשובה, אך גם בלי הצעות חוק חדשות, למשרד להגנת הסביבה כלים טובים להתמודד עם הבעיה. נכון לשנת 2016, ועדות תכנון ובנייה מקומיות הינחו להתנות היתרי בנייה בהצגת הסכם פורמלי שמסדיר פינוי פסולת בניין כהלכה. דא עקא, ברשויות מקומיות רבות, החובה אינה מיושמת כלל.

  7. המשרד להגנת הסביבה חייב להגביר את נוכחותו כדי שמפעילי אתרי הבנייה יתחילו לחוש הרתעה. בפועל, לכל מדינת ישראל כ- 27 פקחים מטעם המשרד להגנת הסביבה לכל העבירות הסביבתיות – בערך אותו מספר שהיה למדינה לפני עשרים שנה.

  8. המשרד להגנת הסביבה צריך לשדרג את האכיפה בתחום זה: ניטור אפקטיבי באמצעות חישה מרחוק עשוי להקל מאד על ניהול תהליכים משפטיים והרשעות. 

  9. לפני עשור שנים, העלות המשוערת של ניקוי הכמות המטורפת של פסולת בניין שהושלכה לרשות הרבים הגיעה ל-5 מיליארד ש״ח. היום העלות בוודאי גבוהה יותר. הגיעה העת למבצע ניקיון לאומי. קנסות בגין השלכה בלתי חוקית חייבות לעלות בצורה ניכרת כדי לכסות את עלויות הניקוי. במקביל, ההיטל על פסולת בנייה באתרי הטמנה חייב לעלות כדי שהמזהם יתחיל לשלם.

  10. ישראל מתמודדת עם מחסור בחומרי בנייה. מחזור פסולת בניין חייבת להיות מרכיב מרכזי באסטרטגיה לאומית שנערכת לקראת המחסור. מדיניות אפקטיבית להתמודד עם משבר פסולת הבנייה לא רק תמנע מטרד דוחה של פסולת במקומות היפים ביותר בארצנו, היא גם תספק חומרי גלם לעתיד בר קיימא.

מתחם יער כרמית

מתחם המגורים “כרמית” ימוקם על שטח בגודל 95 דונם, במורדות המערביים של שכונת קריית יובל. ‏‏93% משטחי התוכנית הם בבעלות פרטית, והשאר בבעלות רשות מקרקעי ישראל. התוכנית מציעה ‏שינוי ייעוד מציבורי וחקלאות למגורים והקמה של 1,000 יחידות דיור במגדלים בני 12, 14 ו-21 קומות, ‏שימוקמו על צלע ההר.  התוכנית כוללת גם הקמת בתי ספר, מועדון נוער ובית כנסת. סגן ראש העיר ‏ירושלים, מסביר כי יש לבטל את התוכנית: “זה שטח טבע עירוני. אין הרבה כאלה בירושלים. צריך ‏לשמור על השטח הזה ירוק ולמבני ציבור. כי מעבר לכל המגדלים, צריך שלאנשים יהי גם קצת טבע ‏במרחק הליכה. זאת איכות חיים. סיבה העיקרית היא הכפר עין כרם. אין מחלוקת שיש למקום חשיבות ‏אדירה למקום, ליהודים, לנוצרים ולמוסלמים. זו לא חוכמה לשמור על ליבת הכפר עין כרם ולהקיף ‏אותו במגדלים, מפלצות בטון. צריך אזור חיץ. היה עולה על דעתו של מישהו להקיף את חומת העיר ‏העתיקה עם מגדלים? יש לך נכס ברמה עולמית ואתה הורס אותו. הדורות לא יסלחו לנו אם לא נמנע ‏את התוכנית הזאת.”‏

גבעת האירוסים בחוף פולג

מאבק נגד הקמה מתוכננת של מתחם מלונות וקניות על חשבון שטחים פתוחים רבים ובעלי משמעות אקולוגית משמעותית בדרום העיר נתניה.

מאבק נגד הקמה מתוכננת של מתחם מלונות וקניות על חשבון שטחים פתוחים רבים ובעלי משמעות אקולוגית משמעותית בדרום העיר נתניה.

עמק השלום

מאבק בנוגע לרצונה של עיריית יקנעם לקיים שינוי בגבולתיה עם המועצה האזורית מגידו ולהתרחב על חשבון השטחים הפתוחים הסבובים אותה. פיתוח זה יביא לפגיעה משמעותית במגוון הביולוגי באזור וכן יביא להפרה של נחל השופט הסמוך לה. לשטחים אלו ערך אקולוגי ותרבותי רב ובנייה עליהם תהיה לא פחות מבכייה לדורות.

מפגעי אסבסט בנהריה ובגליל המערבי

מפעל שפעל בעיר עד לפני כשלושים שנים גרם לפיזור אסבסט ברחבי נהריה והגליל המערבי ובכך הביא לתחלואה במחלות קשות בקרב תושבי האזור. על אף שבהובלת המשרד להגנת הסיבה נעשו עבודות פינוי, תושבי האזור עדיין חוששים מהימצאותו של החומר הרעיל וקוראים להרחבת פעילות הפינוי.

התקיים דיון בנושא בוועדת המשנה.

גרנות הגליל

מאבק נגד תוכנית להרחיב את היישוב באופן שיביא לכריתת כמות משמעותית של עצים. הוגש כתב תביעה נגד התוכנית.

מפרץ חיפה

במפרץ חיפה פועלים כמה מהמפעלים המזהמים בישראל וכתוצאה מכך, בקרב תושבי האזור נפוצה התחלואה במחלות נשימתיות שונות . זה שנים רבות שמתקיים מאבק להוצאת המפעלים מהמפרץ.

פורסמה החלטת ממשלה המורה על פינוי המפרץ עד 2030.

רשות נחל הקישון

מאבק למען קיום תסקיר השפעה על הסביבה בתוכנית להקמת מרכזים לוגיסטיים של נמלי ישראל בשטח שיועד להוות חלק מהפארק הלאומי קישון. הקמת המרכזים עתידה להזיק במערכת האקולוגית של הנחל וסביבתו וכן לפגוע בזכות השימוש בו.

נחל סעדיה

מאבק במטרה לשקם את הנחל לאחר שנים רבות של הזנחה והזיהום.

התבצע סיור מטעם לשכתו של ח”כ טל באזור. שיקום הנחל ישולב בהחלטת הממשלה בנושא מפרץ חיפה

נאעורה - מאבק 2020

עקב מקרים רבים של תחלואה בסרטן בקרב תושבי הכפר, מתקיים מאבק בכדי למנוע בנייה של קו מתח גבוה נוסף בסמוך לכפר וכן להזיז את התשתית הקיימת.

נחל תנינים

מאבק נגד הקמת כביש ושכונה בצפון בנימינה, על פשט ההצפה, שצפויה לסכן את הנחל ואת המגוון הביולוגי הייחודי שלו.

התקיים סיור באזור וכן שני דיונים בוועדה לפניות הציבור. דיון מעקב צפוי להתקיים. 

יער מענית

תיאור: מאבק נגד סלילת כביש לעיר חריש שמסכן את היער הסמוך.

התקיים סיור באזור וכרגע נבחנות חלופות לתוכנית.

מבנה לא חוקי בחוף בלו ריי

מאבק לפינוי מבנה שנבנה באופן בלתי חוקי וחוסם את קו החוף מהציבור.

הוגשה שאילתה בנושא.

רכס לבן

תכנית “רכס לבן א'”, המקודמת במוסדות התכנון, מתפרסת על-פני כ־1,045 דונם, והיא כוללת הקמת ‏שכונת מגורים ובה כ5,000 יחידות דיור.‏

תכנית אלטרנטיבית בשם “הבשורה בלבן”, אותה מקדם ראש העיר משה ליאון, מתפרסת על-פני כ- 500 ‏דונם, אך מספר יחידות הדיור בה דוקא גבוה יותר, ועומד על כ-6,000 בשל בניית מגדלים בגובה של כ־20 ‏קומות. ‏

תנועת “מצילים את הרי ירושלים” מתנגדת לשתי התכניות. התכנית הראשונה מתפרסת על-פני שטח ‏עצום, ובצורת התכנון שלה מהווה סיפתח לבניית שכונות נוספות (שכונות שכבר שורטטו בשם רכס לבן ‏ב’ ו-ג’). תכנית “הבשורה בלבן” הינה מצומצת יותר מבחינת פריסה בשטח אך אינה כוללת הגנה ארוכת ‏תווך על השטחים הפתוחים שסביבה.‏

כוכב יאיר - מסדרון אקולוגי

מאבק נגד התוכנית להרחיב את המועצה על חשבון המסדרון האקולוגי המתקיים באזור.

אקו-פארק גלילות

מאבק נגד החלטה על אזור הפארק כמתחם מועדף לדיור.

כרגע הוחלט על הקפאת התוכנית.

עמק הצבאים - כביש 3 וכביש 4431

מאבק נגד סלילת כביש ממודיעין עילית למודיעין-מכבים-רעות שיחתוך את היער ויסכן את המסדרון האקולוגי הנמצא בו.

מצפה נפתוח

מאבק מול בנייה על השטח הפתוח הנמצא סמוך לשכונת רמות בירושלים.

הרי ירושלים - הפרדה מפלסית בסמוך למושב אורה

מאבק כנגד פיתוח של המתחם הסמוך לכנסת, סמוך לשכונת ארנונה וארמון הנציב, באופן שעלול להביא לכריתה של מאות עצים ולסכן את בעלי החיים באזור.

סטאטוס

שדה בריר

מאבק נגד הקמת מכרה פוספטים שפעילותו תביא לנזקים סביבתיים ולפגיעה בתושבי ערד.
תכנית המתאר מותנית בסקר השפעות בריאותיות ייעודי, השרה שקד העריכה כי שדה בריר יוחרג מהתמ״א.

פצלי שמן בערבה

מאבק נגד הקמת מפעל לפצלי שמן שמסכן את המערכת האקלוגית ואת בריאות תושבי האזור.

התקיימה פגישה עם שרת האנרגיה, בה הצהירה כי לא תתן רשיונות חדשים לחיפושי נפט בערבה.

מחצבת אשרת

מאבק למיתון המפגעים השונים שמקורם ממחצבת אשרת שבגליל המערבי.

קו צינור אילת-אשקלון

מאבק נגד קיום עסקה בין קצא”א לחברה מהאמיריות שמסגרתו יתחבר צינור גז לחוף באילת וכתוצאה מכך, יסכן את המגוון הביולוגי הנדיר באזור.

שחרות

מאבק נגד הקמת מלון בסמוך ליישוב שחרות שתגרום לפגיעה סביבתית משמעותית.

הוגשו פניות רישמיות בנושא.

eroihegopriheprotperotgnpeo

ds sdg ertge tr gertg terge rtergetr etrger