1. כפי שכתוב במצע של כחול לבן: ״הנכס העיקרי של ישראל הוא ההון האנושי שלה. על כן עלינו לטפח כל אדם ולאפשר לכל צעיר וצעירה לממש את הפוטנציאל הגלום בהם באופן מיטבי… מערכת חינוך ראויה היא גם המכשיר העיקרי לצמצום הפערים החברתיים, שיוביל לכך שכל אזרח יזכה בהזדמנות אמיתית להגשמה עצמית, כלכלית ותרבותית.״

  2. בתי ספר בישראל הם מהצפופים בעולם המערבי. כיתות צפופות הן מהוות קרקע פוריה לאלימות.  כיתה עם 35 תלמידים ויותר הוא  מקום בו מורה לכל היותר יכול לשמש ״שוטר״, ללא כל היכולת לשמש כמחנך ולהגיע לילדים הזקוקים לתשומת לב מיוחדת –מוכשר ככל שיהיה. משרד החינוך חייב להכין תכנית אסטרטגית להגדלת כיתות ומספר המורים ולקבל מימון רב שנתי ליישומה.

  3. למעלה מ-20 אחוז מן התלמידים בכיתה א׳ לומדים בבתי ספר חרדים. היום, רוב הבנים במערכות אלה לא יזכו לחינוך ראוי שיאפשר להם להשתלב בשוק העבודה המודרני. מדובר בפגיעה בלתי נסבלת בשוויון ההזדמנויות. יש לתמרץ בתי ספר שילמדו לימודי ליבה ולפקח על ביצועם באמצעות בחינות מזדמנות. בהדרגה, יש להפסיק כל מימון לבתי ספר שאינם מציעים מקצועות אלה. העמדת בוגרים בעלי כישורי חיים המתאימים לעולם הלימודים והעבודה של מחר, היא בבחינה מטרה קיומית לישראל.

  4. מורות ומורים בישראל מקבלים שכר נמוך מאד: לפי הדו״ח האחרון של ה-OECD , למרות שיש להם יותר שעות הוראה, השכר ההתחלתי של מורים בבתי הספר היסודיים בישראל נמוך בכ-4,200 שקל בחודש משכר מקביליהם במדינות המפותחות. מורה בתיכון משתכר 50%  מהמקובל במדינות המפותחות. זה חייב להשתנות. בלי צוות הוראה מעולה, ילדינו לא יזכו לחוויה חינוכית ראויה וכלכלת ישראל לא תשמור על היתרון היחסי שיש לה במשאבי אנוש.

  5. לפיכך, יש לשדרג את מעמדם של המורים והמנהלים – כדי להטיח כי צוות החינוך יכלול את האנשים הטובים ביותר בחברה הישראלית ושילדינו יוכלו ללמוד מקצועות ריאליים ממורות ומורים בעלי רקע אקדמי מתאים. יש לחזק את התכניות המגייסות ומכשירות אקדמאים צעירים להשתלבות כמורים במערכת חינוך, אך לא די בכך. יש להבטיח תנאי שכר וכיתות בגודל סביר שישמרו עליהם במערכת.

  6. הפערים בין הפריפריה החברתית והגיאוגרפית לבין הציבור הרחב במרכז הארץ באים לביטוי במערכת החינוך. ילדה שגדלה בעיר עם ארנונה גבוהה יותר והורים עם יכולת לממן חונכים פרטים תהיה בעלת סיכוי גבוהה יותר להצליח בחיים. סגירת הפערים הוא לא רק עניין של צדק חברתי אלא גם צעד נחוץ להרוויח את תרומתם של צעירי ישראל לעתידנו המשותף. יש להמשיך להעביר משאבים נוספים לבתי ספר בשכונות חלשות, לרבות לשכבות בגיל הרך, החל מתגבור צוות ההוראה ועד למימון מלא של הטיול השנתי.

  7. מדינת ישראל נמצאת במשבר אקולוגי. אך האוריינות של רוב בוגרי מערכות החינוך השונות היא נמוכה מאד. יש להוסיף את לימודי הסביבה והאקלים כמקצוע חובה לאורך כך שנות בית הספר היסודי וחטיבת הביניים – לא כחלק מלימודי מדעים – אלא כמקצוע בפני עצמו עם שעות לימוד שבועיות.

  8. ילדים גדלים בחברה בה כלי התקשורת ורשתות החברתיות לא בהכרח משפיעים לטובה. מעולם לא היה צורך דחוף יותר לחנך לערכים. אין דרך טובה יותר להבטיח ערכים בריאים לצעירים מאשר שילובם בתנועת נוער. ״חיזוק החינוך הבלתי פורמלי״ צריך לעבור מסיסמה למדיניות כאשר תנועות הנוער זוכות לחיזוק תקציבי ונכנסות למסגרת בתי הספר כמה פעמים בשבוע בשעות הצהריים. 

  9. השכלה גבוהה היא המפתח לכלכלה בריאה ולחברה נאורה. יש להמשיך את המגמה המעניק לכל מי שמשרת בצבא או משתתף בתכנית של שירות לאומי פטור משכר לימוד לתואר ראשון. יש להבטיח שאותו תואר ראשון יחייב קורסי בחירה במהלך הלימודים. במקביל, עלנו להבטיח מלגות קיום מתחרות לבוגרים מצטיינים לתארים מתקדמים כדי להבטיח דור המשך של אנשי אקדמיה מעולים, בעיקר בתחומים הנחוצים לכלכלה מתקדמת כגון הנדסה, מדעים, מדעי המחשב, כלכלה ומתמטיקה. 

  10. בתי ספר רבים מטפחים תרבות אלימה – פיזית ומילולית – יחד עם דעות קדומות וגזעניות. יש לחזק מסגרות חינוך מכילות ומשלבות מתוך מחויבות ערכית לסובלנות ומגוון תרבותי. בתי הספר צריכים לשלב מסרים וחומרים ברוח זאת בשיעורי האזרחות, תנ״ך והיסטוריה כאשר לתלמידים נחשפים לתפיסות שונות מתוך הפסיפס התרבותי והדתי בישראל.

מתחם יער כרמית

מתחם המגורים “כרמית” ימוקם על שטח בגודל 95 דונם, במורדות המערביים של שכונת קריית יובל. ‏‏93% משטחי התוכנית הם בבעלות פרטית, והשאר בבעלות רשות מקרקעי ישראל. התוכנית מציעה ‏שינוי ייעוד מציבורי וחקלאות למגורים והקמה של 1,000 יחידות דיור במגדלים בני 12, 14 ו-21 קומות, ‏שימוקמו על צלע ההר.  התוכנית כוללת גם הקמת בתי ספר, מועדון נוער ובית כנסת. סגן ראש העיר ‏ירושלים, מסביר כי יש לבטל את התוכנית: “זה שטח טבע עירוני. אין הרבה כאלה בירושלים. צריך ‏לשמור על השטח הזה ירוק ולמבני ציבור. כי מעבר לכל המגדלים, צריך שלאנשים יהי גם קצת טבע ‏במרחק הליכה. זאת איכות חיים. סיבה העיקרית היא הכפר עין כרם. אין מחלוקת שיש למקום חשיבות ‏אדירה למקום, ליהודים, לנוצרים ולמוסלמים. זו לא חוכמה לשמור על ליבת הכפר עין כרם ולהקיף ‏אותו במגדלים, מפלצות בטון. צריך אזור חיץ. היה עולה על דעתו של מישהו להקיף את חומת העיר ‏העתיקה עם מגדלים? יש לך נכס ברמה עולמית ואתה הורס אותו. הדורות לא יסלחו לנו אם לא נמנע ‏את התוכנית הזאת.”‏

גבעת האירוסים בחוף פולג

מאבק נגד הקמה מתוכננת של מתחם מלונות וקניות על חשבון שטחים פתוחים רבים ובעלי משמעות אקולוגית משמעותית בדרום העיר נתניה.

מאבק נגד הקמה מתוכננת של מתחם מלונות וקניות על חשבון שטחים פתוחים רבים ובעלי משמעות אקולוגית משמעותית בדרום העיר נתניה.

עמק השלום

מאבק בנוגע לרצונה של עיריית יקנעם לקיים שינוי בגבולתיה עם המועצה האזורית מגידו ולהתרחב על חשבון השטחים הפתוחים הסבובים אותה. פיתוח זה יביא לפגיעה משמעותית במגוון הביולוגי באזור וכן יביא להפרה של נחל השופט הסמוך לה. לשטחים אלו ערך אקולוגי ותרבותי רב ובנייה עליהם תהיה לא פחות מבכייה לדורות.

מפגעי אסבסט בנהריה ובגליל המערבי

מפעל שפעל בעיר עד לפני כשלושים שנים גרם לפיזור אסבסט ברחבי נהריה והגליל המערבי ובכך הביא לתחלואה במחלות קשות בקרב תושבי האזור. על אף שבהובלת המשרד להגנת הסיבה נעשו עבודות פינוי, תושבי האזור עדיין חוששים מהימצאותו של החומר הרעיל וקוראים להרחבת פעילות הפינוי.

התקיים דיון בנושא בוועדת המשנה.

גרנות הגליל

מאבק נגד תוכנית להרחיב את היישוב באופן שיביא לכריתת כמות משמעותית של עצים. הוגש כתב תביעה נגד התוכנית.

מפרץ חיפה

במפרץ חיפה פועלים כמה מהמפעלים המזהמים בישראל וכתוצאה מכך, בקרב תושבי האזור נפוצה התחלואה במחלות נשימתיות שונות . זה שנים רבות שמתקיים מאבק להוצאת המפעלים מהמפרץ.

פורסמה החלטת ממשלה המורה על פינוי המפרץ עד 2030.

רשות נחל הקישון

מאבק למען קיום תסקיר השפעה על הסביבה בתוכנית להקמת מרכזים לוגיסטיים של נמלי ישראל בשטח שיועד להוות חלק מהפארק הלאומי קישון. הקמת המרכזים עתידה להזיק במערכת האקולוגית של הנחל וסביבתו וכן לפגוע בזכות השימוש בו.

נחל סעדיה

מאבק במטרה לשקם את הנחל לאחר שנים רבות של הזנחה והזיהום.

התבצע סיור מטעם לשכתו של ח”כ טל באזור. שיקום הנחל ישולב בהחלטת הממשלה בנושא מפרץ חיפה

נאעורה - מאבק 2020

עקב מקרים רבים של תחלואה בסרטן בקרב תושבי הכפר, מתקיים מאבק בכדי למנוע בנייה של קו מתח גבוה נוסף בסמוך לכפר וכן להזיז את התשתית הקיימת.

נחל תנינים

מאבק נגד הקמת כביש ושכונה בצפון בנימינה, על פשט ההצפה, שצפויה לסכן את הנחל ואת המגוון הביולוגי הייחודי שלו.

התקיים סיור באזור וכן שני דיונים בוועדה לפניות הציבור. דיון מעקב צפוי להתקיים. 

יער מענית

תיאור: מאבק נגד סלילת כביש לעיר חריש שמסכן את היער הסמוך.

התקיים סיור באזור וכרגע נבחנות חלופות לתוכנית.

מבנה לא חוקי בחוף בלו ריי

מאבק לפינוי מבנה שנבנה באופן בלתי חוקי וחוסם את קו החוף מהציבור.

הוגשה שאילתה בנושא.

רכס לבן

תכנית “רכס לבן א'”, המקודמת במוסדות התכנון, מתפרסת על-פני כ־1,045 דונם, והיא כוללת הקמת ‏שכונת מגורים ובה כ5,000 יחידות דיור.‏

תכנית אלטרנטיבית בשם “הבשורה בלבן”, אותה מקדם ראש העיר משה ליאון, מתפרסת על-פני כ- 500 ‏דונם, אך מספר יחידות הדיור בה דוקא גבוה יותר, ועומד על כ-6,000 בשל בניית מגדלים בגובה של כ־20 ‏קומות. ‏

תנועת “מצילים את הרי ירושלים” מתנגדת לשתי התכניות. התכנית הראשונה מתפרסת על-פני שטח ‏עצום, ובצורת התכנון שלה מהווה סיפתח לבניית שכונות נוספות (שכונות שכבר שורטטו בשם רכס לבן ‏ב’ ו-ג’). תכנית “הבשורה בלבן” הינה מצומצת יותר מבחינת פריסה בשטח אך אינה כוללת הגנה ארוכת ‏תווך על השטחים הפתוחים שסביבה.‏

כוכב יאיר - מסדרון אקולוגי

מאבק נגד התוכנית להרחיב את המועצה על חשבון המסדרון האקולוגי המתקיים באזור.

אקו-פארק גלילות

מאבק נגד החלטה על אזור הפארק כמתחם מועדף לדיור.

כרגע הוחלט על הקפאת התוכנית.

עמק הצבאים - כביש 3 וכביש 4431

מאבק נגד סלילת כביש ממודיעין עילית למודיעין-מכבים-רעות שיחתוך את היער ויסכן את המסדרון האקולוגי הנמצא בו.

מצפה נפתוח

מאבק מול בנייה על השטח הפתוח הנמצא סמוך לשכונת רמות בירושלים.

הרי ירושלים - הפרדה מפלסית בסמוך למושב אורה

מאבק כנגד פיתוח של המתחם הסמוך לכנסת, סמוך לשכונת ארנונה וארמון הנציב, באופן שעלול להביא לכריתה של מאות עצים ולסכן את בעלי החיים באזור.

סטאטוס

שדה בריר

מאבק נגד הקמת מכרה פוספטים שפעילותו תביא לנזקים סביבתיים ולפגיעה בתושבי ערד.
תכנית המתאר מותנית בסקר השפעות בריאותיות ייעודי, השרה שקד העריכה כי שדה בריר יוחרג מהתמ״א.

פצלי שמן בערבה

מאבק נגד הקמת מפעל לפצלי שמן שמסכן את המערכת האקלוגית ואת בריאות תושבי האזור.

התקיימה פגישה עם שרת האנרגיה, בה הצהירה כי לא תתן רשיונות חדשים לחיפושי נפט בערבה.

מחצבת אשרת

מאבק למיתון המפגעים השונים שמקורם ממחצבת אשרת שבגליל המערבי.

קו צינור אילת-אשקלון

מאבק נגד קיום עסקה בין קצא”א לחברה מהאמיריות שמסגרתו יתחבר צינור גז לחוף באילת וכתוצאה מכך, יסכן את המגוון הביולוגי הנדיר באזור.

שחרות

מאבק נגד הקמת מלון בסמוך ליישוב שחרות שתגרום לפגיעה סביבתית משמעותית.

הוגשו פניות רישמיות בנושא.

eroihegopriheprotperotgnpeo

ds sdg ertge tr gertg terge rtergetr etrger